Provozuji maloobchodní prodejnu. V živnostenském rejstříku mám zapsanou volnou živnost, konkrétně obor velkoobchod, maloobchod. V průběhu roku jsem zprostředkoval několik obchodů pro třetí osobu a inkasoval provizi. Hrozí mi postih za nedovolené podnikání

V §28 živnostenského zákona je napsáno, že rozsah živnostenského oprávnění se posuzuje podle předmětu podnikání uvedeném ve výpisu ze živnostenského rejstříku a že živnostenské oprávnění k výkonu živnosti volné opravňuje k výkonu činností uvedených v příloze č. 4 k tomuto zákonu. Když se podíváte do svého výpisu z živnostenského rejstříku, tak zjistíte, že jako předmět podnikání tam máte zapsáno: Výroba, obchod a služby neuvedené v přílohách 1 až 3 živnostenského zákona, tedy volnou živnost.

Z uvedeného textu mi vyplývá, že podnikatel, který má oprávnění k provozování volné živnosti, je oprávněn provozovat tuto živnost v plném rozsahu všech oborů uvedených v příloze č.4. Jednoduše řečeno tím, že nemáte zapsán konkrétní obor v živnostenském rejstříku neporušujete živnostenský zákon a postih za nedovolené podnikání Vám nehrozí.